SR 18 zdolala maďarskú dvadsiatku v odvete 5:2, Feneš: Pekné plus na záver sezóny

BUDAPEŠŤ (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov sa rozlúčila so sezónou 2020/21 víťazstvom. V druhom prípravnom zápase triumfovala v Budapešti nad maďarskou dvadsiatkou 5:2.

O výhre rozhodla v prostrednej tretine, v ktorej strelila tri góly v rozpätí 73 sekúnd. Dvakrát sa do streleckej listiny zapísal Peter Repčík rovnako ako v stredajšom úvodnom prípravnom súboji. V ňom Slováci deklasovali súpera 9:2.

Prípravný zápas v Budapešti

Maďarsko 20 – SR 18 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Góly: 8. Horácskó, 34. Schlekmann (Csollák, Molnár) – 15. Repčík (Groch, Žlnka), 29. Demek (Dvorský, Šramaty), 30. Repčík (Štrbák, Petrovský), 30. Eperješi (Stümpel, Sýkora), 56. Sýkora (Dvorský, Demek).

Vylúčení: 10:6 na 2 min, navyše Molnár 5+DKZ za hrubosť, Schlekmann 5+DKZ za hrubosť – Kmec 5+DKZ za hrubosť, Bačo DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:3, oslabenia: 1:0, strely: 37:59.

Rozhodovali: Korbuly, Kincses – Vincze, Szabó – bez divákov.

Zostava SR: Eliaš – Bečár, Kapičák, Štrbák, Groch, Kmec, Socha, Eperješi – Šramaty, Demek, Danielčák – Žlnka, Petrovský, Repčík – Kupčo, Suchý, Šotek – Bačo, Stümpel, Sýkora – Čiernik. Tréner I. Feneš.

Slováci otvorili druhý prípravný zápas presilovou hrou, v ktorej však, paradoxne, inkasovali. Molnár vypichol puk v obrannom pásme, no posunul si ho natoľko vpred, že brankár Eliaš vykorčuľoval z bránky. Po súboji s maďarským útočníkom naďalej zostal puk v hre. Odrazil sa k Horácskóvi, prichádzajúcemu z druhej vlny, ktorý ho poľahky dopravil do siete. Ďalšiu presilovku už Slováci premenili na gól. Po Grochovom nahodení sa odrazený puk dostal k Repčíkovi, ktorý ho bekendom poslal za maďarského brankára.

V 29. minúte išli zverenci trénera Ivana Feneša do vedenia. V presilovke naservíroval Dvorský strieľanou prihrávkou puk na hokejku Demeka, ktorého jemný teč skončil v sieti. O minútu neskôr, počas ďalšej početnej prevahy, Slováci najskôr takmer stratili útočné pásmo. Maďari mohli dvakrát vyhodiť puk a oslobodiť sa, ale nedokázali to a po opätovnom rozostavení do vzorca zvýšil na 3:1 v prospech Slovenska Repčík po sklepnutí Štrbákovho nahodenia od modrej. Kritickú pasáž maďarského tímu zakončil štvrtým gólom od modrej Eperješi. Slováci skórovali trikrát za 73 sekúnd a vytvorili si rozhodujúci náskok 4:1.

V záverečnej tretine padli ešte dva góly. Najskôr z hokejky Schlekmanna, následne od Adama Sýkoru, ktorú si z bezprostrednej blízkosti počkal na vhodný moment. Položil si brankára súpera a spečatil konečný stav stretnutia. Záver bol napriek rozhodnutému zápasu mimoriadne nervózny. Všetko spustil zbytočný a hrubý faul domáceho útočníka Molnára krosčekom v nebezpečnej vzdialenosti od mantinelu. Strhli sa viaceré strkanice, z ktorých vyplynuli dva pästné súboje. Tvrdší bol ten Bačov s Molnárom, ktorý sa zastal spoluhráča.

Hlasy po zápase

Ivan Feneš, tréner SR 18: „Podali sme oveľa kvalitnejší výkon ako v prvom vzájomnom dueli. Oba zápasy proti maďarskej dvadsiatke sme však zvládli vo veľkom štýle, čo je pekné plus v závere ročníka. Videli sme kvalitné výkony. Aj Maďari boli oveľa konsolidovanejší, ťažšie sa proti nim hralo, ale napokon sme to zvládli a rozlúčili sa víťazstvom. Sezóna bola náročná. Sprevádzali ju dlhé pauzy, ktorým sme museli často prispôsobovať program. Mali sme však možnosť s veľmi talentovanou skupinou mladých hráčov, ktorí ukázali svoj potenciál pre slovenský hokej.“

Adam Sýkora, útočník SR 18, v zápase 1+1: „Druhý zápas bol lepší z našej strany. Lepšie nám išli nohy, dohrávali sme súboje. V porovnaní s prvým duelom sme pôsobili bojovnejšie, tímovejšie, čo v konečnom dôsledku rozhodlo o našom víťazstve. Maďari sa snažili držať stredné pásmo, cez ktoré bolo náročné prenikať. Dokázali sme ich však vysoko napádať a po zisku puku zužitkovať nacvičené viaceré signály z tréningov. Vedeli sme, ako na nich.“