História hokeja v Piešťanoch

... TAKTO SA TO ZAČALO

V roku 2007 si piešťanský hokej pripomenul sedemdesiat rokov svojej existencie. FOTO1  FOTO2  FOTO3  FOTO4  FOTO5  

Sedem desaťročí uplynulo od chvíle, kedy si hokejoví nadšenci v Piešťanoch založili svoj prvý hokejový klub. Vtedajšie možnosti sa však ani zďaleka nedali porovnať s terajšími. V tom čase boli hokejisti odkázaní len na prírodný ľad. A ten bol k dispozícii iba niekoľko týždňov počas celej zimy. Hrávalo sa preto viacmenej živelne. Hokejisti využívali každú príležitosť, ktorú im zima poskytla, aby odohrali aspoň priateľské stretnutia. Prv, ako však mohli hrať, museli si pripraviť ihrisko. To mali na bývalých tenisových dvorcoch v parku (vedľa terajšieho Domu umenia). Namiesto mantinelov im slúžili fošne, ktoré po zápase museli vrátiť majiteľovi. Prezliekať sa chodili priekopníci piešťanského hokeja a ich súperi do blízkeho staručkého divadla, ktoré už tiež neexistuje, pretože začiatkom šesťdesiatych rokov zhorelo...

Z historických prameňov sa možno dozvedieť, že prvé pokusy o založenie hokejového oddielu v Piešťanoch siahajú ešte do záveru roku 1936, kedy pri PFK Piešťany založili hokejový odbor. Jeho predsedom sa stal dr. Vojtech Horváth, tajomník Michal Hrabina a náčelníkom klubu Ladislav Manas. Na tomto zasadnutí sa okrem iného rozhodlo o tom, že klzisko bude na tenisových kurtoch v parku a obec poskytne športovcom vodu z miestneho vodovodu zdarma... To bol december 1936.

Prvý priateľský hokejový zápas však zohrali piešťanskí hokejisti pod názvom ŠK Piešťany 23.januára 1937, kedy nastúpili v Trenčíne proti domácim hokejistom a prehrali 1:3. ŠK Piešťany vteda nastúpili v zostave: Matoušek – Manas, Krajčír, Teplický, Gerick, Cickay, Valent, Kutina a Krobot, keď gól za Piešťany vsietil Gerick.

Už o tri dni sa hrala v Piešťanoch odveta. Počasie hokeju prialo. Mrazivé noci využili hokejoví nadšenci na prípravu ľadu, pred zápasom klzisko „ohradili“ fošňami a mohlo sa hrať. Trenčania prišli do Piešťan v dobrej nálade, presvedčení, že aj v odvete vyhrajú. Za domácich v zápase nenastúpil strelec jediného gólu z prvého zápasu Gerick. Namiesto neho hral Szilárd. Odveta sa Piešťancom vydarila, vyhrali 4:1 a oplatili hokejistom spod Matúšovho hradu prehru aj s úrokmi.

V ďalších prípravných stretnutiach sa stretli hokejisti ŠK s dvoma topoľčianskymi družstvami. Juventusu podľahli vysoko 2:10 a nad ŠK Topoľčany vyhrali 3:0. Piešťancom sa nedarilo ani v ďalšom stretnutí kedy im bol súperom Orol Trnava, ktorému po veľkom boji podľahli 2:4.

Pokusná hokejová sezóna trvala len mesiac. Jej vyvrcholením mali byť prvé krasokorčuliarske preteky o majstra Piešťan 31.januára. Pravdaže vtedy ešte nemohlo byť o krasokorčuľovaní, ktoré poznáme dnes, ani reč. Veď nebolo sa kde pripravovať a tak išlo vlastne len o pár nedefinovateľných figúr a skokov. Meno víťaza sa nezachovalo...

Oficiálne bol založený v Piešťanoch prvý hokejový klub až v novembri 1937. Nový oddiel dostal názov PHK Piešťany, čo bola vlastne skratka Piešťanského hokejového klubu. Pri jeho zrode stáli Ferdinand Doležálek a spolu s ním Svierčík, Hagara, Hubert, Krajčír, Zaťkovič a niektorí ďalší funkcionári a hráči.

Prvé, čo si členovia nového klubu na začiatok činnosti vybavili, bolo klzisko, umiestnené cez zimu na tenisových dvorcoch. Tu si postavili drevenú búdu, ktorá bola akýmsi prístreškom pre Štefana a Rudolfa Hudcovičovcov, ktorí tu po večeroch robili ľad. Pravda len vtedy, keď dobre mrzlo. Staviteľ Vrábel im poskytol fošne na mantinely, tie však po každom zápase museli vrátiť...

Úvodné roky činnosti boli poznačené živelnosťou. Súťažne sa nehralo a priateľské stretnutia sa organizovali len vtedy, kedy bol k dispozícii prírodný ľad. Veru neraz sa stalo, že plánované stretnutie sa muselo zrušiť, pretože prišiel odmäk a na miesto ľadu boli na klzisku kaluže vody...

Po nesmelých začiatkoch sa piešťanskí hokejoví funkcionári pustili aj do poriadania turnajov. Vďaka svojmu mecenášovi H.Ganselovi a majiteľom Ružového mlyna sa už v roku 1940 uskutočnil prvý ročník hokejového turnaja o Pohár Ružového mlyna. Štartovali na ňom hokejisti Trenčína, Nového Mesta, Trnavy a domáceho PHK Piešťany. Víťazom s stali domáci hokejisti, keď vo finále vyhrali nad Trnavou 2:0 gólmi Huberta a Doležálka.

Ešte si Piešťanci ani poriadne nevychutnali radosť z prvenstva na turnaji o Pohár Ružového mlyna a už nastupovali proti druhému mužstvu Slovenska. Na zápas nastúpili už v oveľa početnejšej zostave ako predtým. Hrali Hubert, Neururer, Boháč, Svierčík, Doležálek, Zaťko, Hudcovič, a Hagara. Mužstvo doplnili Šuster z Topolčian a Ryba z Mlalaciek. Ani tieto posily však nestačili a druhému výberu Slovenska podľahli 1:9.

Začiatok štyridsiatych rokov bol poznačený vojnovými udalosťami, ale turnaj o Pohár Ružového mlyna sa hrával aj naďalej. Posledným predvojnovým víťazom sa stali hokejisti z Trnavy. Keďže Trnavčanom sa počas prechodu frontu cez naše územie stratil víťazný pohár, tak už v roku 1945 zakúpilo vedenie Ružového mlyna nový putovný pohár.

 

...to be continued...


Zdroj: publikácie p.Gregoričku

 

ROK 2005

...a tu sa začína história klubu ŠHK 37 Piešťany, s.r.o.