HGC: Slováci v generálke podľahli Rusku 3:9, Feneš: Videli sme všetko, čo sme potrebovali

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov podľahla v prípravnom zápase pred štartom prestížneho Hlinka Gretzky Cupu 2021 ruským rovesníkom 3:9. S elitným súperom dlho držala herný krok. Doplatila však na slabú efektivitu a v tretej tretine aj na zvýšenú početnosť vylúčení či individuálne chyby.

Po sobotňajšom zápase zúži trénerský štáb slovenskej osemnástky súpisku na 24 mien. Na nominačný zoznam pre Hlinka Gretzky Cup 2021 zapíše troch brankárov, osem obrancov a trinásť útočníkov.

Prípravný zápas hráčov do 18 rokov pred Hlinka Gretzky Cupom 2021

SR – Rusko 3:9 (0:2, 2:2, 1:5)

Góly: 31. Slafkovský (Štrbák, Mešár), 40. Repčík (Nemec), 54. Mešár (Petrovský, Slafkovský) - 2. Remezovskij (Siňatkin), 13. Perevalov (Guľajev), 35. Siňatkin, 36. Kvočko (Mičkov, Mirošničenko), 49. Gazizov (Trikozov), 52. Gazizov (Mirošničenko), 55. Siňatkin (Miškov, Mirošničenko), 57. Perevalov (But, Sapunov), 60. Mičkov (Mirošničenko). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:2, strely na bránku: 35:25.

Rozhodovali: Snášel, Orolin – Stanzel, Šoltés – 498 divákov.

Zostava SR: Eliaš (31. Korec) – Nátny, Nemec, Štrbák, Žabka, Kmec, Moško, Krakovský, Nahalka – Mešár, Dvorský, Slafkovský – Šotek, Petrovský, Sýkora – Čiernik, Repčík, Molnár – Mišiak, Suchý, Honzek – Kopecký. Tréner I. Feneš.

Počas prvých striedaní bola na hokejkách slovenských mladíkov bádať zvýšená nervozita. Aj preto v 2. minúte inkasovali nešťastný gól po viacnásobnom teči a nahodení od modrej čiary, ktoré zapadlo za chrbát nič netušiaceho brankára Eliaša. Slováci sa časom osmelili. Začali napádať ruskú rozohrávku, získavať puky a manévrovať s nimi v útočnom pásme. Predviedli viacero nádejných kombinácií, z ktorých sa však gólovo neujala ani jedna. A tak na druhej strane v 13. minúte opäť udreli Rusi. Tentoraz vystrelil v prečíslení dvoch proti jednému Perevalov a Eliašovi prepadol puk cez lapačku do siete.

Slovenská snaha o skórovanie neutíchala ani v úvode druhej tretiny. V 28. minúte dokonca zverenci trénera Ivana Feneša znížili, ale v momente dosiahnutia gólu boli na ľade šiesti, takže namiesto skórovania vyfasovali dvojminútový trest za príliš veľa hráčov na ľade. Presilovke súpera sa ubránili a v 31. minúte sa už radovali z presného zásahu. Postaral sa oň Slafkovský, keď dorazil do ruskej bránky vyrazený puk brankárom po Štrbákovom nahodení od modrej. Napriek výbornému výkonu si Slováci vybrali slabšiu chvíľku v rozpätí 56 sekúnd medzi 35. a 36. minútou. Od Rusov inkasovali dva góly z hokejok Siňatkina s Kvočkom. Krátko pred sirénou mohli Rusi pridať aj piaty gól, ale zahrmelo na druhej strane. V prečíslení dvoch proti jednému sa z dorážky presadil Repčík.

V tretej tretine začali Rusi trestať slovenské vylúčenia i individuálne chyby. Predovšetkým Gazizov. Najskôr v 49. minúte potrestal slovenské zaváhanie v rozohrávke, v 52. minúte zasa v oslabení poľahky oklamal Nemca v úniku strelil šiesty ruský gól. Slováci naň síce odpovedali Mešárovým gólovým projektilom z prvej, ale v nasledujúcom priebehu ešte trikrát inkasovali, z toho v dvoch prípadoch počas hry v oslabení.

Hlasy po zápase:

Juraj Slafkovský, útočník SR, v zápase 1+1: „Štyridsaťpäť minút sme s nimi hrali vyrovnanú partiu. Výsledok nie je dobrý, ale či by bolo 3:5 alebo je 3:9, nič to neznamená. Pre nás to bola výborná previerka. Vieme, čo máme zlepšiť. Výsledok hodíme za hlavu. Zameriavame sa už len na pondelok.“

Adam Sýkora, útočník SR: „V úvode sme mali pred Rusmi trošku viac rešpektu, ale skôr preto, že sme dlho nehrali medzinárodný zápas. Časom sme to zahodili za hlavu a dve tretiny boli z našej strany veľmi dobré. Škoda len tej tretej. Robili sme príliš veľa faulov. Stále sme hrali v oslabení, Rusi to využili. Zápas nám ale ukázal, že môžeme hrať s hocikým. V niektorých momentoch sme boli dokonca lepší ako Rusi. Napriek výsledku verím, že na turnaji môžeme bojovať o popredné priečky.“

Ivan Feneš, tréner SR: „Rusi sú top veľmoc v kategórii do 18 rokov. Bola to vynikajúca previerka. Zápas nám ukázal všetko, čo sme potrebovali vidieť. Nielen rezervy, ale aj silné stránky. Štyridsať minút to bol vyrovnaný zápas. Prioritný problém sme videli v predbránkovom priestore – pred našou i súperovou bránkou.“