HGC: Fantastickí Slováci zdolali Švédsko a vyhrali skupinu, v semifinále ich čakajú Fíni

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenskí hokejisti do 18 rokov prvýkrát v histórii vyhrali základnú skupinu na prestížnom turnaji Hlinka Gretzky Cup. V stredajšom dueli o prvé miesto v béčku pokorili Švédov 4:3, hoci v zápase dvakrát prehrávali. Dva góly strelil obranca Maxim Štrbák, po jednom pridali Šimon Nemec a už sedemgólový kanonier Dalibor Dvorský.

Slováci predvádzajú na turnaji fantastický hokej. V troch dueloch za tri dni získali maximálny počet deväť bodov, vďaka ktorým postúpili do semifinále ako suverén piešťanskej vetvy mládežníckeho podujatia. Po dni voľna ich v piatkovom dueli o účasť vo finále čaká Fínsko, v druhom semifinále narazia na seba víťaz A-skupiny Rusko a Švédsko. V zápase o 5. miesto nastúpia Česi proti USA a v súboji o konečnú 7. priečku Nemecko proti Švajčiarsku.

Hlinka Gretzky Cup 2021, B-skupina

Slovensko – Švédsko 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Góly: 21. Štrbák (Nátny, Žlnka), 38. Štrbák (Čiernik, Nátny), 45. Nemec (Mešár), 46. Dvorský (Molnár) - 2. Hermström (Öhgren, Bystedt), 24. M. Hävelid (Bystedt), 48. Bystedt (M. Hävelid).

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 33:34.

Rozhodovali: M. Novák, Hronský – Kacej, Jedlička – 500 divákov.

Zostavy

SR: Eliaš – Nemec, Moško, Štrbák, Nátny, Žabka, Kmec, Nahálka – Mešár, Repčík, Slafkovský – Sýkora, Petrovský, Žlnka – Čiernik, Dvorský, Molnár – Šotek, Suchý, Kopecký. Tréner I. Feneš.

Švédsko: H. Hävelid – Good Boog, Salomonsson, Petetersson, M. Hävelid, Odelius, Fransson, Degnell – Lekkerimäki, Östlund, Carlsson – Öhgren, Bystedt, Hermström -  Born, Wagner, Rudslätt – Styf, Pahlsson, Jansson. Tréner M. Hävelid.

Slováci odštartovali duel proti Švédom s vervou. V úvodných minútach vyhrali zopár fyzických súbojov, ale už po 74 sekundách nešťastne inkasovali. Eliaš sa nestihol včas presunúť k ľavej žŕdke, popri ktorej prešiel puk do siete po zakončení Hermströma. Švédi hrali dôsledne, Slovákom v ďalšom priebehu prvej tretiny do veľkých streleckých príležitostí nepúšťali.

Domácim sa podarilo vyrovnať 34 sekúnd po štarte druhého dejstva. Po nasťahovaní sa do útočného pásma napriahol od modrej Štrbák, puk prepadol brankárovi Hävelidovi a so šťastím sa dokĺzal za čiaru. O dve minúty v presilovke síce obranca Hävelid dostal Švédov do vedenia, ale Slováci si za predvedenú aktivitu a skvelý tímový výkon vyrovnať zaslúžili. Hrali mimoriadne živelne. Výborne korčuľovali, vytvárali si strelecké príležitosti. Viackrát dokonca zovreli súpera v jeho obrannom pásma, z čoho napokon aj skórovali. V 38. minúte opäť vystrelil od modrej zápästím Štrbák a mieril presne – 2:2.

Tam, kde zverenci trénera Ivana Feneša druhú tretinu skončili, tretiu začali. Dvoma gólmi v rozpätí 59 sekúnd sa dostali do dvojgólového trháku. Najskôr Šimon Nemec v 45. minúte využil presilovku čistým priestrielom od modrej, následne Molnár skvele prihrávkou cez bránkovisko našiel vpravo postaveného Dvorského, ktorý do opačného rohu zavesil. V 48. minúte už bolo 3:4 z pohľadu Švédov. Bystedt dobre číhal na útočnej modrej, dostal prihrávku do úniku a pomedzi Eliášove nohy ho aj premenil. Napriek snahe sa už Tre Kronor vyrovnať nepodarilo.

hlasy po zápase:

Ivan Feneš, tréner SR18: „V šatni vládla skvelá atmosféra. Chlapci prepísali históriu našej reprezentácie do 18 rokov. Vyhrali sme skupinu bez straty bodu proti takým tímom ako Švédi, Nemci a Američania. Tešíme sa už na semifinále. Sebavedomie máme, ale piatkový zápas sa bude začínať od 0:0. Musíme výborne zregenerovať a dobre sa pripraviť na Fínov.“

Maxim Štrbák, v zápase 2+0: „Najdôležitejšie góly v kariére. Keď som dostal puky na modrú, jednoducho som sa ich snažil hodiť na bránku. O tom sme si hovorili v kabíne. Dávať puky z rohov hore a strieľať. Padalo nám to. Som rád, že som pomohol tímu. Nestáva sa každý deň ani rok, že vyhráme skupinu na tomto turnaji. Hráme výborne. Všetci si to zaslúžime.“

Šimon Nemec, v zápase 1+0: „Nezačali sme podľa predstáv, ale potom sme prepli na ofenzívnejší hokej. Švédi naopak výborne vstúpili do duelu, akoby nás trošku prekvapili, ale napokon sme to zvládli veľmi dobre. Prežívam neskutočné emócie, no stále ich treba krotiť. Čakajú nás ešte dva ťažké zápasy. Chceme medailu, takže musíme zvládnuť aspoň jeden.“

Rastislav Eliáš, 31 úspešných zákrokov: „Fyzicky to bol pre mňa najťažší zápas na turnaji. Z psychického hľadiska bol však náročnejší druhý s Nemcami, keďže nešlo na mňa veľa striel. Vo všetkých dueloch mi ale chlapci skvele pomáhali. Veľmi vďačný som aj trénerom za dôveru, ktorú dostávam. Popravde, ani som nečakal, že odchytám všetky tri duely. Som rád, že sme ich takto zvládli.“